YABANİ PİRİNÇLİ ŞEVKETİ BOSTAN

ŞEVKETİ BOSTAN
Anne tarafımın egeli olmasından mıdır yoksa diyetisyen olmamdan mı kaynaklanıyor bilemiyorum ama kendimi tam bir otçul olarak tanımlayabilirim. Tabi yemekleri sevdiren en önemli noktalardan birisi de yapılma şeklidir ki ege bölgesi zeytinyağlı yemekler konusunda oldukça derin bir yemek kültürüne sahip. Bende İzmir’ de diyetisyen olmanın avantajını yaşıyor, her çeşit sebzeye taze olarak kolayca ulaşabiliyorum ve birbirinden lezzetli sebze yemeği tarifleri deniyorum. Bu haftanın konuğu: Şevketi Bostan…
Haşlanıp meze olarak, kuzu eti ile yemek olarak tüketilen şevketi bostanı yaban pirinci ile pişirerek diyet formatına soktum. Bakalım beğenecek misiniz?

Malzemeler:
750 gr şevketi bostan
1 büyük boy kuru soğan
3 diş sarımsak
3 adet domates
2 yemek kaşığı zeytinyağ
3 yemek kaşığı fındık yağı
4 yemek kaşığı yabani pirinç
3 adet kesme şeker
1 adet çubuk tarçın
½ adet limon suyu
2-3 bardak su
Tuz

Yapılışı:
Şevketi bostanları temizleyip parmak kalınlığında doğrayın ve 3 yemek kaşığı fındık yağı ile soteleyin. Üzerine küp küp doğranmış soğan ve sarımsağı ilave edip, soğanlar yumuşayana kadar çevirin. Küp küp doğradığınız domatesleri, şekeri ve tuzu ilave edin. Üzerine ½ limonu sıkın ,2 bardak su ilave edin ve çubuk tarçını ilave edip 20 dakika kaynamaya bırakın. Başka bir tencerede yabani pirinci 15 dakika kaynatın ve 20 dakika kaynattığınız şevketi bostanın üzerine ilave edin. 15 dakika daha kısık ateşte pişirdiğiniz yemeğiniz hazır!!!

Afiyet olsun…