KUMKUAT REÇELİ

Çocukluğumdan beri tatlı düşkünü olmama rağmen hiçbir zaman kahvaltıda reçel yemek gibi bir alışkanlığım olmadı. Dolayısıyla bu güne kadar da reçel yapma girişiminde bulunma gereği duymadım. Taa ki benim evin altındaki manavda kumkuat ile karşılaşana dek… Manavımız Mustafa Bey öyle hevesli anlattı ki meyveyi, sırf kıramadığım için aldım. Dışı acımsı, içi ekşimsi olan bu meyve ancak reçel olarak tüketilebilir diye düşünüp kolları sıvadım, başladım reçel tariflerine bakmaya. Neyse ki yemek yapmayı da yemek kadar seven danışanlarım var. Muhteşem pasta ve kurabiyeleri ile bize zaman zaman tatlı şöleni yaşatan danışanım Bahar Hanım gelince hemen bir tarif aldım.

Tarifin diğerlerinden farkı elma pektini ile yapılması. Yani reçel tarifim iki aşamalı olucak :))

 

Elma Pektini

2.5 kg elmanın kabuklarını soyup rendeleyin, üzerini hafif geçecek kadar su koyup kısık ateşte miktarı yarıya düşene kadar kaynatın. Tencerede kalan püreyi tel süzgeçten geçirin ve suyunu bir gece dinlendirin. (Bence elma pürelerini de poşetleyip derin dondurucuya koyun ki bir sonraki tarif için ayrıca uğraşmayın:)) )

 

Kumkuat Reçeli

  • 500 gr kumkuat
  • Toz tatlandırıcı (ben 150 gr toz stevia kullandım, miktarı isteğe bağlı)
  • Elma pektini

500 gr kumkuatın üzerine toz tatlandırıcı ve çok az su koyup kısık ateşte pişirin. Kaynamaya başladığı zaman elma pektinini ilave edin ve reçel kıvamı alana kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin.

 

Afiyet olsun, sabah kahvaltınız reçel kadar tatlı olsun :))

DİYETİSYEN BUKET ADANÇ