SURİYE’DEN GELEN LEZZET : HÜNNAP…

Diyet yaparken en çok sıkıntı yaşadığımız noktalardan bir tanesi, sürekli aynı besinleri tüketiyor olmamız. Oysa doğa bize karşı öyle cömert ki mevsimine gore sayısız sebze ve meyve seçeneği sunuyor. Yani ben diyet listelerine ara öğünlerde 1 porsiyon meyve yazdığım zaman 1 hergün 1 adet yeşil elma tüketmek zorunda değilsiniz. İşte size hem lezzetli hem de faydalı bir ara öğün seçeneği : Hünnap:)

Kökeni Suriye olarak bilinen hünnap Nisan-Mayıs ayları arasında, sarı renkli çiçekler açan, hoş kokulu, 4-5 metrelik bir ağacın, kırmızı kabuklu lezzetli bir meyvedir. Türkiye’de Marmara,Batı ve Güney Anadolu’da yetişir.

Hünnap once Çin’de sonrasında ise Asya ülkelerinde alternatif tıp aracı olarak kullanılmıştır.

Hünnap düşük kalorili bir besindir. Bol miktarda A ve C vitamin içermektedir. Ayrıca kalsiyum, magnzeyum, fosfor ve özellikle potasyum açısından zengindir.

Özellikle potasyum açısından çok zengin olması kalp sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca etkili bir antioksidandır.Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi antioksidanlar hücre hasarına sebep olan maddeler ile savaşarak başta karaciğer olmak üzere vücut hücrelerine kansere karşı koruyucu etki göstermektedir.

İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kas kasılmalarını engeller ve özellikle sporcular tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

Yoğun miktarda A ve C vitamin içeren hünnap bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkıda bulunur. Yani sonbahara merhaba dediğimiz bu aylarda ara öğünlerinizden birine gönül rahatlığı ile ilave edip sizinle beraber soğuk algınlığı ve gribe karşı kalkan oluşturmasına izin verebilirsiniz.

Sinir sistemi üzerinde direct etki gösteren nadir meyvelerden biri olan hünnap, antidepresan özelliği gösterir.

Hünnapın iyi bir antioksidan olması cilt ve saç sağlığı açısından da önemlidir. Düzenli tüketimi cilt hastalıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırabilir. Özellikle Çin’de yaygın olarak güneş yanıklarına ve kızarıklıklara karşı kullanıllan hünnap, kuru cilterin tedavisinde kullanılmaktadır.

Hünnap lifli yapısı nedeniyle sindirim sistemi sağlığını korur. Özellikle bağırsak hareketlerini arttırdığı için kabızlık sorunlarına karşı kullanılmaktadır.

Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan bu lezzetli meyve kemik, diş ve kas sağlığı açısından önemlidir.

Hünnap içerdiği niasin sayesinde kan dolaşımının düzenli olmasına katkı sağlamaktadır. Özellikle dolaşım bozukluğu ve selülit problemi yaşayan kişilerin düzenli tüketimde olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Hünnapın Sağlık Açısından Diğer Faydaları:  Anemi (kansızlık) tedavisinde kullanılır. Damarlarda oksijen taşıyan kan hücrelerinin sağlığını korur.

Alerjik hastakılara karşı bünyeyi kuvvetlendirebilir. Göz hastalıklarından koruyucu özelliği vardır, histeri hastalığına iyi gelir.

Not: Hamileliik ve emzirme döneminde ne kadar güvenliği olduğu konusunda fazla bir bilgi olmadığı için aşırı tüketilmemesi önerilir.