KURBAN BAYRAMI…

Kurban bayramına günler kala yazılı ve görsel medyanın dikkatleri, biz beslenme uzmanlarının üzerine çevrildi. Kurban etleri nasıl pişmeli, hangi tatlılar tercih edilmeli, hangi besinlerden uzak durulmalı? vs… Hal böyle olunca bende iki danışan arası kahve molamı feda edip başladım yazmaya:)

 

Kurban Etleri Nasıl Pişirilmeli ?

Yeni kesilen hayvanların etlerinde ölüm sertliği dediğimiz bir durum oluşur. Bekledikçe metabolik reaksiyon ile oluşan asitlerin de etkisi ile bu sertlik bir sure sonra kaybolur. Ölüm sertliğinin geçmesi, hayvanın cinsine ve etin beklediği ısı derecesine gore değişkenlik gösterebilir. Kümes hayvanlarında bu sure yaklaşık bir saat iken sığır, koyun gibi büyük baş hayvanların ölüm sertliği sıfır derecede 10 gün içinde, 15 derecede üç günde kaybolur ve et yenecek konuma gelir. Taze kesilmiş etin pişirilmesi de sindirimi de çok zordur. Bayramınızı sindirim sıkıntılarıyla mücadele ederek geçirmek istemiyorsanız, etleri 1-2 gün beklettikten sonra tüketmelisiniz.

 

Kurban eti nasıl saklanmalıdır ?

Parçalar haline getirilen kurban etleri buzdolabı poşetlerinde , güneş görmeyen serin bir yerde, 14-16 derecede, 5 -6 saati geçmeyecek şekilde bekletilmelidir. Bekletme sırasında etlerin hava alması sağlanmalı ve oda sıcaklığına ulaşan etler buzdolabında 4-5 derece arasında muhafaza edilmelidir. Kurbanlık etin dayanma süresi buzdolabı koşullarında ortalama 3 -4 gündür. Kıyma haline getirilen etler için bu süre 1 -2 gün kadardır. Etlerin uzun süre muhafaza edilebilmesi için buzlukta -18 derecede dondurulmuş olarak saklanması gerekir. Etlerin bütün olarak değil, küçük parçalara bölünüp, buzdolabı poşetlerinde ,derin dondurucuda 4 – 6 aydan fazla saklanmaması gerekir. Etler kullanılacak miktarlarda parçalara ayrılarak dondurucuya konulmalı, kullanılmak istenildiğinde, bakteri üremesini engellemek için buzdolabının sebzelik kısmında çözdürülmelidir. Çözünen et hemen pişirilmeli, asla tekrar dondurulmamalıdır.

 

Kurban Etleri Nasıl Tüketilmelidir ?

Sağlıklı yemek pişirme yöntemlerinden en önemlisi içerisinde yağ bulunduran et yemeklerine veya etin girdiği sebze yemeklerine ekstra yağ ilave etmemektir. Bu nedenle kurban etlerini pişirirken az su le birlikte ve kuyruk yağı ilave etmeden pişirmenizi öneriyoruz.

 

En Sağlıklı Et Yemeği Tavsiyemiz Nedir ?

Kurban Bayramı et ürünlerini çok sık tükettiğimiz bir süreç olduğu için etleri içerisine bol sebze ilavesi ile birlikte sote olarak pişirirseniz porsiyon kontrolünü daha kolay sağlarsınız. Ayrıca iki öğünde de et yediğiniz için oluşabilecek konstipasyon (kabızlık) sıkıntısını önlemenize yardımcı olur. Eti sebze ile karışık tüketmekten hoşlanmayanlar sofrasında mutlaka bol yeşillik içeren salatalar bulundurmalıdır.

 

En Sağlıklı Et Yemeği Tavsiyemiz Nedir ?

Pişirme yöntemi kadar tükettiğimiz etin cinsi de çok önemlidir. Koyun ve kuzu etine göre dana etinin yağ oranı daha az olduğu için dana etini tercih edebilirsiniz.

 

Kronik Hastalığı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli ?

Özellikle kolesterol, kalp-damar, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalığı olanlar için porsiyon kontrolü çok önemlidir. Kavurma gibi doymuş yağ içeriği yüksek besinler kan yağlarının artışına neden olacağı için porsiyon kontrolü yapılmalı ve haftanın en fazla iki gününde kırmızı et tüketilmelidir. Hipertansiyonu olanlar çay, kahve ve soda gibi içecekleri kontrollü tüketmelidir. Diyabet hastalarının ise tuzağı maalesef ikramların en tatlı kısımları. Tatlı seçimlerini şerbetliden değil sütlü tatlıdan yana kullanırlar ise bayramı daha sağlıklı atlatacaklardır.

 

Kurban Bayramı Sürecinde Beslenme Düzenini Sağlamak ve Kilo Almadan Geçirmek İçin Neler Yapmalıyız ?

Öncelikle Kurban Bayramına olan bakış açınızı değiştirin. Bayramlar ziyaret ve kişiler ile kurulan güzel diyaloglar ile güzeldir, baklava ve börekle değil!!! Ev ziyaretlerinde asla tabaklara dokunmayalım demiyorum fakat küçük porsiyonlar ile tadım yapmak ve ana öğün saatlerini kaçırmamak çok önemli. Aksi takdirde bayramınızı hazımsızlık ve kilo problemlerini düşünmekle geçirmek durumunda kalabilirsiniz.

Herkese sağlıklı ve formda bir bayram diliyorum…

 

DİYETİSYEN BUKET ADANÇ