CHAK DE HAYAT!!!

Posted on 3 June 2015 Blog

Beğendiğim yazarların bütün kitaplarını okumaya çalıştığım gibi beğendiğim yönetmen ve aktörlerin de tüm filmlerini izlemeye çalışmak gibi bir takıntım var. Bu seferki merakım ShahRukh Khan ‘ın filmlerini izlemekle başladı. Bollywood maceralarımı bir sonraki blog yazıma saklıyorum çünkü daha sırada izlenecek çook film var:))
İzlediğim filmlerden bir tanesi olan, Chak De İndia eski bir milli hokey oyuncusunun Hindistan Kız takımının koçu olarak çalışmasını anlatıyor. Filmi izlerken, kızlara oyunu kazanmanın kurallarını anlatan koç Kabir Khan sadece hokey için konuşmuyor hissine kapılıyorsunuz. Sanki hayat bir oyun ve hepimizin daha önce bu oyunu oynayan tecrübeli koçlara ihtiyacı var.

Filmden ilk çıkarımım; doğru zaman! Bazen beklemek , sabırlı olmak gerek, bu da bende hiç olmayan bir özellik olsa gerek:)) Kırmızı ışıkta zor sabretsem bile, sonuç başarı ve mutluluk getirecekse denemeye değer… Doğru zaman için sabır Buket!!!

Cinsiyet ayrımcılığından istediğimiz kadar şikayet edelim, kızalım, üzülelim ama elimizi taşın altına koyup ’’ güçlü kadını ’’ ortaya koymadığımız sürece söylediklerimiz kadın dırdırı sıfatıyla kalmaya devam edecektir. Oysa başarı cinsiyet ayrımı yapmaz, hakkedene cömert davranır. İşte bu yüzden, söylenme-harekete geç!

Azimli insanlar yolun sonuna geldiklerinde hem başarı hem de itibar kazanırken, hırslı insanları bekleyen hazin son; tatminsizlik ve yalnızlıktır… İş yerinde, aile içerisinde ve arkadaş çevresinde takım ruhu oluşturamıyorsanız başarısız ilişkiler inşa ediyor olabilirsiniz. Her zaman ’’ ben ’’ olmak doğru değil, bazen ’’ biz ’’ olabilmeyi başarabilmek gerek..

İyi bir gözlemci olabilmek çok önemli! Karşı takımın stilini doğru analiz edebilirseniz doğru hamleler yaparsınız. Tabi ki oyunun kuralları olduğu gibi bizlerin de bazı çizgileri var. Bu çizgileri değiştirmeyelim ama yeri ve zamanı geldiğinde esnetebiliriz diye düşünüyorum:))
Başarının getirdiği tatmin ile herkes yola devam eder. Önemli olan başarısızlığı kabullenip yeniden deneme gücünü bulabilmektir. Tabi başarısızlık sebeplerini bulmadan yola çıkmamak lazım…
Başarısızlık gibi başarıyı da arkada bırakmayı bilmeli insan. Geçmiş başarıları düşünmek yerine geleceğe odaklanmalı. Yoksa bulunduğumuz yerden bir adım yukarı çıkamayız.
Tüm bunlardan önemlisi ’’ sevmek ’’… Sevdiğin insanları , sevdiğin işi ve sevdiğin eşi seçmelisin.
Bu kadarını hayata geçirebilirsem tek diyeceğim: Göster bana tatlı yüzünü, Chak De Hayat!!!
Not: Chak De Hintçe Haydi anlamına gelmektedir 🙂