Başka Hayatlara Dokunmak..

Posted on 25 October 2014 Blog

Bilmiş bilmiş konuşan, cahil kesimi hor gören “Kültür Mantar”ı değilim fakat bir noktada bu insanlar ile hemfikirim. Okumayan,izlemeyen, dinlemeyen yani kısacası ruhunu dinlendiremeyen insan sağlığa zarar..

Neden mi?

Yeryüzünde milyarlarca farklı insan, farklı hayat var.. Bunların hepsini tanıma şansımız yok fakat pek çoğuna kitaplar,filmler vb… eserler yoluyla ulaşabiliyoruz. Yüzlerce yıl önce yaşanmış bir aile dramını, bambaşka bir ülkede geçen siyasilerin hayatını, farklı kültürlerde aşkın nasıl yaşandığına şahit oluyoruz.Farklı dillerde, aynı duyguların nota eşliğindeki ifadesini şaşkınlıkla ve hissederek dinliyoruz. Hırsın veya öfkenin zararsızca, fırça darbeleri ile tuvale hapsedilmesini hayranlıkla seyrediyoruz. Ve sonunda anlıyoruz ki; herkes duygularını kalbinin başka bir yerinde hisseder, başka şekillerde ifade eder. Size farklı gelen, yanlış demek değildir..

İşte başka hayatlar tanımak için kendisine fırsat vermeyen insanlar hayata sadece kendi pencerelerinden bakar. Eleştirmek üzerine kurulmuştur hayatları.. Yeterli birikime sahip olamadıkları için başkalarının hayatlarını eleştirerek prim yapmaya çalışırlar. Tek yönlü hırsları vardır hayatta; para ve isim gibi.. Çünkü maalesef, kendilerini ifade edecek başka birşeyleri yoktur..

Oysa artık ne çok kitap,film,belgesel,müzikal ve beste var… Ne kadar hızlı ulaşıyoruz başka hayatlara. Ve ne kadar şeffaf artık insanoğlu, anlamak için kulak verdiğimiz taktirde..

En azından bir kez denemek lazım.. Hiç tanımadığınız bir insanın duygularını dinlemeyi ve anlamayı… Sadece bir kez.. Belki hayatınıza yeni bir boyut kazanır, çok yönlü bakabilmenin hoşgörüsünü ve huzurunu yaşarsınız.. Yaşatırsınız..