Pazar Keyfi..

Posted on 24 August 2014 Blog

Haftanın en tatlı gününden herkese günaydınnnn.. 😉

Özellikle yoğun bir tempoda çalışanlar için pazar günü haftanın en değerli günü. Benim için de tabiki.. Bu yüzden güne erken başlamayı çok severim. Hele pazar kahvaltılarına bayılırımmm.. Ankara’daki arkadaşlarım kızacak belki ama Izmir de pazar keyfi yapmak bir başka.. Çünkü burada asla yalnız değilsiniz. Balkon kültürü diye birşey var ki kendinizi kalabalık bir ailenin içinde hissetmenizi sağlıyor. Bende bu sabah alt kattaki komşunun misafirlerinin ve yan komşum ve kız arkadaşlarının neşeli sesleri arasında keyifle yeni tarifimi denedim.

Ahh birde sabah sabah şu matkap sesi olmasa herşey harika olacaktı:)) Neyse omletimin tarifini paylaşmak için sabırsızlanıyorum..

Ta-taa-taa-tammm.. İşte karşınızda avakadolu-peynirli-keten tohumlu omletim!

MALZEMELER:
2 adet yumurta
60 gr tulum peyniri
1 küçük boy avakado
1 tatlı kaşığı fındık yağı
1 tatlı kaşığı keten tohumu
Tuz

1 orta boy avakadoyu ve 60 gr tulum peynirini rendeledikten sonra 2 yumurta, 1 tatlı kaşığı fındık yağı ve tuz ile karıştırıp kalıba dökün. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 10 dakika pişirin. Sonra üzerini keten tohumu ile süsleyin. İşte size lezzetli ve sevimli bir omlet. Bu arada ufak bir bilgi; eğer demir eksikliği yaşıyorsanız, demir depolarınızın dolmasında yumurta ve avakadonun size çok desteği olacaktır..
Mutlu ve sağlıklı bir pazar günü diliyorum.. 🙂