KEÇİ SÜTÜNÜN FAYDALARI

Son zamanlarda danışanlarımın en çok sorduğu sorulardan birisi keçi sütünün inek sütüne göre daha faydalı olup olmadığı. İşte bu yüzden, aslında yıllardır hayatımızda olmasına rağmen son zamanlarda çok konuşulan keçi sütüyle ilgili bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bakalım keçi sütüne olan talebin bu kadar artmasının sebepleri neler?

Sütün yararlarının yanı sıra keçi sütünün bilimsel araştırmalarla kanıtlanan pek çok artısı bulunmakta.

– Keçi sütünün yağ molekülleri inek sütüne kıyasla daha ufaktır ve proteinlerinin oluşturduğu pıhtıda daha yumuşak olduğu için sindirimi inek sütüne göre daha kolaydır. Bu yüzden bebeklerin ve hastaların (karaciğer hastalıkları, ketozis, hazım problemi yaşayan ve peptik ülser) günlük menülerinde yer alması uygundur. Ayrıca strese bağlı nedenlerle hazımsızlık ve konstipasyon (kabızlık) durumlarında, kolay sindirimi ve yüksek B1(tiamin), B2(riboflavin) vitamini içeriği ile olumlu etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
– İnek sütüne oranla daha fazla fosfat içermesi nedeniyle et ve balık tüketmeyen bireyler için iyi bir alternatif olabilir.
– Doğal homojenize olan keçi sütü (aglütinin olmaması nedeni ile), vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından anne sütüne en yakın süttür. Ayrıca serum proteinlerinin alerjik özelliği olmamasından dolayı bebeklerde kullanımı uygundur. 100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligramdır. İçerdiği yüksek kalsiyum nedeniyle bebeklerde böbrek solüt yükünü arttırmaması için mutlaka sulandırarak tüketilmesi önerilir.
– Keçi sütündeki yağ globulleri çapı inek sütüne göre küçüktür. Bu nedenle yağın süt içerisinde iyi dağılıp büyük yüzey alanı oluşturması süte homojen bir yapı kazandırdırır ve pankreatik lipaz aktivitesinin artması ile sindirimi kolaylaştırır. Lipaz enziminin aktivite artışı; keçi sütünün bileşiminde bulunan yağın inek sütüne oranla daha fazla sayıda kısa ve orta zincirli yağ asitlerini içermesi olarak özetlenebilmektedir. Söz konusu yağ asitleri özellikle; kistik fibroz, çocuk epilepsisi, prematüre bebek beslenmesi, inek sütü tüketen çocuklarda görülebilen egzamaya neden olmaması, safra taşlarını içeren klinik rahatsızlıklar ile yağlı dışkı gibi rahatsızlıklarda tedavi amacı ile kullanılmaktadır.
– Keçi sütü bileşiminde bulunan yağlar vücutta depolanmamakta direkt enerji sağlamada kullanılabilmekte, yağların depolanmaması neticesinde de; serum kolesterol düzeyinin azalması gerçekleşmektedir. Keçi sütü yağı bileşiminde; kalp sağlığı üzerinde yararları olduğu ispatlanmış tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerinin bulunmaktadır. Ayrıca bazı yağ asitlerinin Candida albicans gibi maya kaynaklı patojenlere karşı antimikrobiyal etkili oluşu, keçi sütünün tamponlanma kapasitesinin çok iyi olması gastrik ülser tedavisinde olumlu sonuçlar vermesinin sebepleridir.
– Yüksek kalsiyum, fosfor, klor, magnezyum ve potasyum içeren keçi sütü tüketimi neticesinde; insan vücudunda yetersiz bulunan, besinler aracılığı ile alınması zorunlu bir iz element olan ve antioksidan, immunostimulan ve antikanser gibi etkileri olan selenyum ile çinkonun biyoyararlılığını arttırdığı tespit edilmiştir.
– Diş ve kemik gelişimi için iyi bir kalsiyum-fosfor kaynağıdır. Bu nedenle birçok Avrupa ülkesinde keçi sütünden yapılan mamuller özel sağlık dükkanlarında satılmaktadır.
o Keçi sütü genellikle diğer sütlerden daha az mikroorganizma içerir. Ayrıca kokusuz ve beğenilen özellikte keçi sütü üretilebilir ve üstün nitelikli değerli süt ürünlerine işlenebilir.

Besinlerin biyoyararlılığı hakkında bilgi sahibi olmak ve bu yönde hareket etmek çok önemlidir. Fakat ne olursa olsun, besinlerin tek başına tedavi edici etkisinin bulunmadığını ve fazla miktarda tüketiminin yarardan çok zarar sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın.