ZAYIFLAMAK MOTİVASYON İSTER

Beslenme uzmanı olarak gün içerisinde onlarca danışanımla görüşme yapıyorum. Hepsinin beslenme programını düzenlerken hayatlarına kolay adapte edebilecekleri şekilde olmasına özen gösteriyorum ve kontrol görüşmelerinde aynı şekilde ilgileniyorum. Buna rağmen kimisi listesini harfiyen uygulayıp hızla programın sonuna doğru ilerlerken, kimisi sürekli liste dışına çıkıp daha yavaş yol kat ediyor. Bunun temel sebebi, kişilerin bu süreçte yeterli motivasyonu sağlayamamaları. Peki zayıflama sürecinde motivasyonu yüksek tutmak için neler yapılabilir.

KENDİNİZE SORACAĞINIZ İLK SORU ‘’GERÇEKTEN ZAYIFLAMAK İSTİYOR MUYUM?’’ OLMALIDIR

Çok basit gibi görünen fakat diyete başlarken herkesin mutlaka kendine sorması gereken bir sorudur. Eğer cevabınız evet ise siz bu işi başardınız demek. Çünkü gerçekten istediğinizde diyet yapmanın aslında hiç de zor olmadığını fark edeceksiniz.

BAŞLARKEN ‘’YAPABİLİRİM’’ DEMELİSİNİZ
‘’Daha önce defalarca denedim fakat olmadı’’ gibi cümleler moralinizi bozmaktan başka bir işe yaramaz. Günümüzde pek çok insan beslenme uzmanlarının desteği ile bunu başarabildiğine göre sizde yapabilirsiniz. Beden ve ruh sağlığınızın daha iyi olması için kendinize bu şansı tanıyın.

DİYET ALGINIZI DEĞİŞTİRİN
Pazartesi başlanıp Salı günü son bulan diyetlere veda edin. Kendinize ve karşınızdaki uzmana dürüst olun ve beslenme programını oluştururken kolay uygulayabileceğiniz ve her zaman devam edebileceğiniz şekilde olmasına dikkat edin. Böylece yaptığınız şeyin sadece beslenmenizi düzene koymak olduğunu anlayacaksınız.

HEDEFE ODAKLANIN
Yıllardır alıştığınız bir beslenme düzeniniz var. Bu yüzden belki ilk gün sizin için biraz zor geçebilir. Ama 2. Gün,3. gün derken bir bakmışsınız bir hafta olmuş ve beslenme programınız artık sizin hayatınızın bir parçası haline gelmiş. Bu süreçte hedefe odaklanmak çok önemli. Gün içerisinde kendinize ‘’sağlıklı beslenmeliyim,ideal kiloma ulaşmalıyım’’ cümlelerini tekrar edin.

ASLA ERTELEMEYİN
Geçen zamanın telafisi olmaz. Bugün bir parça çikolata ile zaten bozdum diyerek günün geri kalanını ölçüsüzce yiyerek geçiriyorsanız ve yarın başlarım diyerek kendinizi kandırıyorsanız zamanınızı ve emeğinizi çöpe atıyorsunuz. Unutmayın, beslenme programları her zaman esnektir. Bugün yaptığınız ufak kaçamakları yarın telafi ederek yolunuza devam edebilirsiniz.

ACELECİ DAVRANMAYIN
Hepimiz emek verdiğimiz işin biran önce sonuçlanmasını sabırsızlıkla bekleriz. Fakat söz konusu sağlık ise aceleye gelmez. Diyetisyeninizin oluşturduğu programın daha azını tüketerek hızla kilo vermeye çalışıyorsanız metabolizmanıza en büyük kötülüğü yapıyorsunuz demektir. Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürmesi için belli bir enerjiye ihtiyacı vardır. Eğer aldığınız enerji miktarını çok düşürürseniz bedeninizi kısıtlı enerji ile yaşamaya alıştırmış olursunuz. Bu da sizin kilo verme hızınızı düşürür ve diyet sonunda hızla kilo almanıza sebep olur. Kaybettiğiniz kilonun sağlıklı ve kalıcı olmasını istiyorsanız çok hızlı kilo verme tutkusundan vazgeçin.

OLUMLU DÜŞÜNÜN
Verdiğiniz her kilo için kendinize kocaman bir aferin diyin ve ödüllendirin. Umutsuzluğa kapıldığınız anda şimdiye kadar verdiğiniz kiloları düşünün ve kendinize inancınızı yenileyin. Sık sık daha iyisini yapabileceğinizi tekrarlayın. En önemlisi, kilo vermenizin sadece görünüşünüzü değil fiziksel ve ruhsal sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceğini aklınızdan çıkartmayın.

SONUCU HAYAL EDİN
Özellikle uzun süre diyet yapan kişiler bir süre sonra sıkılmaya başlayabilir. Bu durumda yapılacak en doğru şey değişim listesini daha aktif şekilde kullanarak öğünleri çeşitlendirmek. Hala motivasyonunuz düşükse programın sonunda nasıl göründüğünüzü ve ne kadar sağlıklı bir bedene sahip olacağınızı hayal edin.

KENDİNİZE KARŞI DÜRÜST OLUN
Yediklerinizi herkesten saklayabilirsiniz fakat kendinizden asla. Eğer öncesinde sık sık bir şeyler atıştırmak gibi bir alışkanlığınız varsa ne kadar yediğinizi tam olarak anlayamayabilirsiniz. Yani aslında programınızın dışına çıkıyor olabilirsiniz. Bunu anlamanın en güzel yolu kendinize ufak bir defter edinin ve gün içerisinde tükettiğiniz her şeyi miktarlarıyla buraya kaydedin. Günün sonunda kontrol edin. Bakalım gerçekten listenize sadık mısınız?

Ve bunların en önemlisi, kilolu ya da zayıf,sağlıklı ya da sağlıksız bedeninizi sevin. Genetik yapınıza müdahale etme şansınız yok fakat doğru beslenerek vücudunuzu daha iyi duruma getirmek sizin elinizde.