BİLİNÇLİ ANNELER ÇOCUKLARINI ŞEKERDEN KORUR

Şeker hastalığı ülkemizde her on kişiden birinde rastladığımız hastalıklardan bir tanesidir. Genetik yatkınlık ve yanlış beslenme alışkanlıkları bu hastalığın ortaya çıkmasını etkileyen en önemli faktörlerdir.
Anne-baba olarak çocuklarımızın genetik yapısına müdahale etmemiz mümkün değil. Fakat doğru beslenme alışkanlıkları ve düzenli egzersiz ile şeker hastalığından kaçınabiliriz.
FAZLA KİLO RİSKLİDİR
Büyüklerimize göre kilolu çocuk sağlıklı çocuk olarak ifade edilir. Toplumumuzdaki bu inancın tersine kilolu çocuk; diyabet,kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riski yüksek çocuklardır. Çünkü çocuklar kilo aldığı zaman vücudundaki yağ hücresi sayısında artış olur ve ilerleyen dönemde de kilo problemi yaşaması kaçınılmazdır. Bu yüzden en baştan önlem almak önemlidir.
DOĞRU PORSİYON TERCİHİ YAPIN
Anne-babaların hatalı davrandığı noktalardan birisi de porsiyon kontrolüdür. Çocukların yaş grubuna göre enerji ihtiyacı farklılık göstermektedir. Bu nedenle kendi tabağınıza koyduğunuz kadar yemeği çocuğun da tüketmesini beklememelisiniz. Çünkü çocukların mide hacmi yetişkinlerin yaklaşık yarısı kadardır. İhtiyacından fazla enerji alan çocukların ilerleyen dönemde kilo problemi yaşaması kaçınılmazdır.
ALTERNATİF ATIŞTIRMALIKLAR SUNUN
Her çocuk yemek arasında atıştırmaktan hoşlanır. Genelde bu atıştırmalıklar;çikolata,cips,kraker,gazlı içecekler vb… besinlerden oluşur. Abur cuburu tamamen yasaklamak yerine sınırlandırma getirmek ve yerine başka besinler koymak daha ikna edicidir. Çocuklarında damak tadına uygun kuru meyveler ve yağlı tohumlar, taze sıkılmış meyve suları, ev yapımı meyveli sütler/yoğurtlar ara öğünlerde kullanmak için doğru tercihlerdir.
BASİT ŞEKERDEN KORKUN
Gün içerisinde fazla miktarda basit şeker tüketmek de diyabet riskini arttıran faktörlerden birisidir. Çikolata,şeker,bisküvi, gofret,hazır meyve suları ve gazlı içecekler gibi basit şeker içeren besinler kan şekeri dengesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle bu besinleri nadiren ve süt,yoğurt gibi protein içeren besinlerle birlikte tüketilmelidir.
DİYABET LİFLİ BESİNLERİ SEVMEZ
Kan şekerini dengesinin bozulmaması için gün içerisinde yeterli posa tüketmek çok önemlidir. Bu nedenle çocukların günlük menüsünde posadan zengin olan esmer ekmek, bulgur, kuru baklagiller ,meyve ve sebzelerin bulunmasına dikkat edilmelidir.
GLİSEMİK İNDEKS ŞEKERİN AMİRİDİR
Glisemik indeks; besinlerin kan şekerini yükseltme hızına verilen isimdir. Çocukların glisemik indeksi düşük besinleri daha fazla tercih etmeleri gün içerisinde kan şekeri seviyesinin dengeli olmasını ve hızlı acıkmamalarını sağlar. Yani beyaz un içeren ekmek çeşitleri yerine yulaflı veya tam tahıllı ekmekler, makarna ve pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edilmelidir. Ayrıca patates,mısır, kestane gibi glisemik indeksi yüksek besinler aynı gün içerisinde tüketilmemelidir.
HAREKETLİ ÇOCUK, SAĞLIKLI ÇOCUKTUR
Teknolojinin hızla ilerlemesinin en kötü getirisi;hareketsiz çocuklardır. Gün içerisinde okul,etüt,özel dersler derken yerinden hiç kalkmayan çocuklarımıza hafta sonu fiziksel aktivite şart. Çocuklar yetişkinler gibi sonuç odaklı olmadığı için eğlenerek yapabilecekleri ve yetenekleri doğrultusunda aktiviteleri seçmelisiniz. Düzenli spor yapan çocukların kas ve iskelet sistemi daha sağlıklı gelişir, obezite, diyabet,kalp-damar ve hipertansiyon gibi hastalıklara yakalanma riski azalır.
ALIŞKANLIKLAR KÜÇÜK YAŞTA BAŞLAR
0-7 Yaş çocukların pek çok alışkanlığının şekillendiği dönemdir. Bu nedenle özellikle bu yaş döneminde çocuklarınıza doğru rol-model olarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden önce siz ebeveynler sağlıklı beslenmeye ve hareketli yaşamaya özen göstermelisiniz.